آدرس

میدان 9 دی، بسمت راه آهن، خیابان ایروانی، بن بست زربافیان، پلاک 291

تلفن

02155460198 - 02155460199 - 02155461419

تفاوت پروفیل و قوطی

۳ دی ۱۴۰۲ 21 بازدید بدون دیدگاه
تفاوت پروفیل و قوطی

تفاوت اساسی پروفیل و قوطی

پروفیل کناف  را می‌توان یک نام کلی برای مقاطع فلزی با طول زیاد و سطح مقطع ثابت در تمام طول آن‌ها دانست. ازاین‌رو، مهم‌ترین تفاوت قوطی و پروفیل را می‌توان در سطح مقطع قوطی‌ها جستجو کرد. زیرا قوطی‌ها درواقع دسته‌ای از پروفیل‌ها هستند که با سطح مقطع مربع یا مستطیل و به‌صورت توخالی تولید می‌شوند.

علاوه بر شکل سطح مقطع، می‌توان ازنظر ساختار، کاربرد، ترکیبات شیمیایی، تحمل فشار، ضخامت، میزان انعطاف‌پذیری، خاصیت کشسانی و… نیز میان پروفیل و قوطی تفاوت‌های زیادی پیدا کرد. از طرفی دیگر اگرچه پروفیل و قوطی هردو در صنایع مختلف مانند ساختمان‌سازی، خودروسازی، ساخت ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی و… استفاده می‌شوند، اما ویژگی‌ها و خواص قوطی موجب تفاوت در کاربردهای آن شده است.

 

سپری سقف کاذب

 

تفاوت کاربرد قوطی و پروفیل

عمده‌ترین تفاوت پروفیل و قوطی را می‌توان در کاربرد آن‌ها مشاهده کرد. قوطی آهن به دلیل وزن مناسب، انعطاف‌پذیری و فرم پذیری بالا، ضخامت مناسب و نوع سطح مقطع خود بیشترین کاربرد را در ساخت درب و پنجره و کاربردهای ساختمانی دارد. با توجه به قابلیت جوش‌پذیری قوطی‌ها، می‌توان جوش‌های بی‌نقص و بادوامی در آن‌ها ایجاد کرد. این در حالی است که انواع پروفیل مانند میلگرد، ناودانی، تیرآهن و… کاربرد گسترده‌تری در ساخت خودرو، پروژه‌های عمرانی، تولید اتصالاتی مانند پیچ و مهره، ساخت سوله و تانکر و…. دارند. بنابراین، طیف صنایع و کاربردهای پروفیل خیلی بیشتر از قوطی است.

فرق پروفیل و قوطی در سازه‌های فولادی

فرق پروفیل و قوطی به‌کاررفته در سازه‌های فولادی را حتی در نحوه تولید آن‌ها نیز می‌توان جستجو کرد. قوطی‌ها اغلب به روش نورد سرد یا با استفاده از ورق سیاه تولید می‌شوند. این در حالی است که در ساخت این مقاطع فولادی می‌توان از روش‌های مستقیم و غیرمستقیم استفاده کرد. پروفیل و قوطی حتی ازلحاظ قیمت نیز با یکدیگر فرق دارند. معمولاً قوطی با قیمت بیشتری نسبت به سایر پروفیل‌ها به بازار عرضه می‌شود. آن‌ها با توجه به ضخامت خود به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. سبک‌ترین قوطی‌ها از نوع مبلی هستند که حداقل 0.5 میلی‌متر ضخامت دارند. پروفیل‌های قوطی سنگین دارای ضخامت بیش از 2 میلی‌متر هستند.

 

 

نبشی سفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی