آدرس

میدان 9 دی، بسمت راه آهن، خیابان ایروانی، بن بست زربافیان، پلاک 291

تلفن

02155460198 - 02155460199 - 02155461419

آشنایی با انواع دستگاه پروفیل بر

۱۷ تیر ۱۴۰۳ 12 بازدید بدون دیدگاه
آشنایی با انواع دستگاه پروفیل بر

آشنایی با انواع دستگاه پروفیل بر

آشنایی با انواع دستگاه پروفیل بر: پروفیل برها نوعی ابزار برقی یا دستی هستند که برای برش انواع پروفیل‌های فلزی، چوبی، پلاستیکی و غیره استفاده می‌شوند. این ابزارها در صنایع مختلفی از جمله صنایع ساختمانی، تاسیسات، خودروسازی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. پروفیل برها در انواع مختلفی با توجه به نوع کاربری، توان موتور، قطر تیغه و ویژگی‌های دیگر موجود هستند. در ادامه به معرفی برخی از پرکاربردترین آنها می پردازیم:

 

پروفیل بر های عمودبر

 • انواع پروفیل بر عمودبر

پروفیل برهای عمودبر در دو نوع ثابت و متحرک (سیار) موجود هستند. پروفیل برهای ثابت برای کارگاه ها و محیط های ثابت مناسب هستند و پروفیل برهای متحرک را می توان به راحتی جابجا کرد و در محل های مختلف از آنها استفاده کرد. پروفیل کناف

 • ظرفیت برش

ظرفیت برش پروفیل بر به قطر تیغه و توان موتور آن بستگی دارد. ظرفیت برش را معمولاً با دو عدد بیان می کنند که اولین عدد قطر برش حداکثر برای پروفیل های مربعی و دومین عدد قطر برش حداکثر برای پروفیل های گرد را نشان می دهد.

 

 • زاویه برش

برخی از پروفیل برهای عمود بر قابلیت برش با زاویه را نیز دارند. این نوع پروفیل برها برای برش های زاویه دار محدود به زاویه مشخصی هستند.

 • دستگاه های پروفیل بر عمودی

از جمله مهم ترین دستگاه های عمود بر پروفیل می توان به دستگاه اره نواری اشاره نمود که هم به صورت تکی و هم به صورت بندیلی قابلیت برش انواع پروفیل را دارا می باشد , لازم به ذکر است که دستگاه اره نواری کسمک علاوه بر ویژگی های ذکر شده در برخی از مدل های خود از ویژگی برش تحت زاویه تعریف شده توسط اپراتور را دارا میباشد. سقف کاذب

فارسی بر

 • انواع فارسی بر

پروفیل برهای فارسی بر در دو نوع دستی و برقی موجود هستند. پروفیل برهای فارسی بر دستی برای کارهای سبک و خانگی مناسب هستند و پروفیل برهای فارسی بر برقی برای برش پروفیل صنعتی در کاربرد های ساختمانی و سنگین مناسب هستند.فارسی بر دستی دارای یک تیغه گیوتین و یک گیره نبشی هستند که با اعمال فشار دست , پروفیل ها را برش می دهند. دستگاه های فارسی بر به طور معمول از یک اره دیسکی و یک گیره فک دستی یا پنوماتیکی برای تنظیم برش ساخته شده اند.

 

 • دقت برش

دقت برش در پروفیل برهای فارسی بر بسیار مهم است. پروفیل برهای فارسی بر با کیفیت دارای سیستم تنظیم زاویه دقیق هستند که می توان زاویه برش را با دقت 0.5 درجه تنظیم کرد.

 • گیره

گیره یا فک در پروفیل برهای فارسی بر برای ثابت نگه داشتن قطعه کار حین برش استفاده می شود. گیره ها در دو نوع دستی و پنوماتیک موجود هستند.

پروفیل بر های لوله بر

 • نوع تیغه

تیغه های لوله بر هرکدام دارای  ویژگی های خاص خود برای برش انواع لوله میباشند .

 • ظرفیت برش

ظرفیت برش لوله بر به قطر تیغه و توان موتور آن بستگی دارد. ظرفیت برش تعیین می کند که دستگاه توان برش پروفیل تا چه ضخامتی را دارد.

 

 • سرعت چرخش تیغه

سرعت چرخش تیغه در دستگاه های لوله بر قابل تنظیم است. سرعت چرخش تیغه باید متناسب با نوع و قطر لوله تنظیم شود. سرعت بالا برای برش لوله هایی با سختی کم و سرعت پایین برای برش لوله هایی با سختی بالا مناسب است. نبشی سفید

پروفیل بر اتوماتیک

 • انواع پروفیل بر اتوماتیک

پروفیل برهای اتوماتیک در دو نوع CNC و غیر CNC موجود هستند. پروفیل برهای CNC با برنامه داده شده توسط اپراتور، برشکاری را بصورت اتوماتیک انجام میدهند  و می توانند اشکال پیچیده را با دقت بالا برش دهند. پروفیل برهای غیر CNC نیاز به اپراتور داشته و برشکاری بصورت دستی انجام میگیرد و برای برش های ساده تر مناسب هستند.

 

 • قابلیت ها

پروفیل برهای اتوماتیک قابلیت های بسیاری دارند که از جمله می توان به برش زاویه دار، برش منحنی، سوراخکاری و … اشاره کرد.

 • کاربرد

پروفیل برهای اتوماتیک در صنایعی مانند خودروسازی، هواپیماسازی، ساخت و ساز و … کاربرد دارند.

 

نکات مهم در هنگام انتخاب پروفیل بر

 

نوع کاربری

ابتدا باید مشخص کنید که برای چه نوع برش هایی به پروفیل بر نیاز دارید. اگر به برش های صاف و مستقیم نیاز دارید، پروفیل بر عمودبر انتخاب مناسبی است. برای برش های زاویه دار به پروفیل بر فارسی بر و برای برش لوله های فلزی به لوله بر نیاز دارید.

توان موتور

توان موتور یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب پروفیل بر است. هر چه توان موتور بیشتر باشد، دستگاه برش دستگاه قدرتمندتری خواهد بود و می تواند قطعات سخت تر را برش دهد.

 

قطر تیغه

قطر تیغه باید متناسب با قطر پروفیل هایی باشد که می خواهید برش دهید.

برند و قیمت

پروفیل برها در برندها و قیمت های مختلفی در بازار موجود هستند. قبل از خرید حتماً تحقیق کنید و برندی را انتخاب کنید که از کیفیت و خدمات پس از فروش خوبی برخوردار باشد.

 

نتیجه

قبل از خرید پروفیل بر، باید به نیاز خود خوب فکر کنید. چه نوع برش هایی را می خواهید انجام دهید؟ چه  نوع پروفیل هایی را می خواهید برش دهید؟ چه میزان دقت برای شما مهم است؟ بودجه شما چقدر است؟ پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند تا پروفیل بر مناسب را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی